כוכב יאיר - צור יגאל

איך בונים קהילה

1. גיבוש קבוצה ראשונית –

   א.  ע"י "ריכוז מאמץ" של הוצאת נשים מישוב מסוים למסע מומנטום.

   ב. בחירה של  נשים עם אוריינטציה לעשייה.

   ג. חיבור בין נשים שהיו במסע.

2. מפגש ראשוני שכולל – הכרות אישית, סיעור מוחות וגיבוש חזון משותף ומטרת על בהתאם לישוב/קהילה בה נמצאים.

3. בחירת צוות מוביל לקהילה.

 

4. יציאה לדרך עם פרויקט ראשון (דוגמת השבת העולמית למשל) שנותן דחיפה לעשייה וממתג את קהילת "אמהות עם מהות" כגוף שפועל בקהילה. אירוע כזה מאפשר צרוף נשים נוספות למעגל העשייה ובכך תורם להרחבתו.

 

5. במקביל לפרויקט הראשון- יצירת קבוצת וואטסאפ – "מי יכולה לעזור לי ב.."  או  "חצר נשית עם מהות" שמטרתה היא יצירת חצר נשית של תמיכה ועזרה הדדית.  הקבוצה מהווה גם היא (מלבד עזרה הדדית ותמיכה) מקור לצרוף נשים נוספות לקהילה, מאחר ודרכה מגייסים עזרה להשתתפות וביצוע של הפרויקטים.

 

6. מפגש נוסף של חברות הקהילה לבניית תוכנית שנתית של פעילות  בהתאם להגדרת מטרת העל, בהתאמה לקהילה, ובשני קווים מקבילים:

         א. מעגל החיים היהודי – חגים ומועדים, בת מצווה/בר מצווה,לידות וכו'.

         ב. פרויקטים קהילתיים המותאמים ספציפית – כמו פרויקט ערכת קליטה לתושבים חדשים , בתי קפה שכונתיים, אירוע למען אמהות לילדים עם צרכים מיוחדים  וכו'.

  

מטרת התוכנית השנתית – לבנות תוכנית עבודה ברורה לפיה גם קל לעבוד ומאחר וניתן לפרסם אותה ככזאת, קל לגייס נשים לפעול בה. התוכנית תהיה בנויה  מפרויקטים חד פעמיים ופרוייקטים שייטמעו ויהפכו למסורת בקהילה. 

 

7. יציאה לדרך עם הפרויקטים עליהם החלטנו , צרוף נשים נוספות בהתאם לגודל הפרויקט. המטרה – להרחיב את מעגל הנשים המשתייכות.

 

8. במקביל לפרויקטים – חשיפה של הקהילה  לכלל הישוב – למשל: הקמת דוכן ביריד יישובי לפני חגים כולל פליירים, רולאפ ודפי פרטים אישיים להרשמה והצטרפות לקהילה, "הופעת חימום" לפני מרצה/מופע בערבי נשים בישוב עם הסבר על הקהילה ודפי הרשמה להצטרפות. כדאי מאד לעשות שימוש  בכל אמצעי התקשורת ביישוב/קהילה כמו הפייסבוק , לוחות אלקטרוניים ורשימות מיילים .

 

9.  קווים מנחים כלליים:

   א. פותחים קבוצת וואטסאפ יישובית שנקראת "אמהות עם מהות יישוביות" וכל מי שמצטרפת ,דרך פעילות או פלייר הרשמה, מצורפת לקבוצה ולרשימת המיילים.

  ב. לזכור כל הזמן שהמטרה היא לעשות למען הקהילה בה אנו חיים וגם להגדיל את הקהילה.  לכן כל פרויקט מעבר לביצועו מהווה אמצעי לכך. 

  ג. אחרי פרויקט גדול (דוגמת בתי הקפה השכונתיים) חשוב לעשות ערב מסכם שבו יש אמירת תודה למשתתפות, הפקת לקחים מן האירוע, הסבר על פרויקטים שנעשו ופרויקטים עתידיים וצרוף נשים לפרויקטים הבאים. ככה משמרים מומנטום ויוצרים אווירה של עשייה ורצון להשתייך.

 

בהצלחה. שנזכה תמיד לעשות ולתרום.

 

אפרת הגלילי

עקרונות לבנית קבוצת watsup    ביישוב

עקרונות לבנית קבוצה תומכת ביישוב

 (ניתן לבצע בכל פלטפורמה תקשורתית)

 

בימים עברו, לאורך ההיסטוריה,  חיו הנשים בחצרות משותפות ועזרו זו לזו לשאת יחד בנטל העשייה הנשית המרובה - לכבס, לבשל, לטפל... אנחנו מקימות מחדש , בקבוצה יישובית, את אותה חצר נשית, ובה נעזור זו לזו לשאת בנטל המשימות  ולפתור בעיות מיידיות ודחופות  - לעזור ליולדות בבישולים...כביסה...הסעות וסידורים , לאסוף ילד חולה מהגן/בית הספר כי אמו לא נמצאת, למצוא משהו שזקוקים לו במיידי,  לאסוף לסידורים דחופים מישהי שנתקעה בלי רכב, לעזור בכביסה לזו שהתקלקלה לה המכונה בדיוק כשהחייל/סטודנט מגיע וכו'...אז הקמנו,  קהילת "אמהות עם מהות" היישובית , קבוצת וואטסאפ כזו , קוראים לה - "מי יכולה לעזור לי ב.." ואת מוזמנת בשמחה להצטרף . מעוניינת?

☆  הקבוצה היא יישובית בלבד. מי שמצטרפת לקבוצה לוקחת על עצמה גם לעזור ולא רק להיעזר.  
☆  הקבוצה מיועדת לבקשות עזרה מיידיות בלבד (לא חיפוש בעל מקצוע).
☆  בבקשה לכתוב בקשות בקצרה.
☆  תשובות לבקשת העזרה בפרטי בלבד. המבקשת תכתוב בקבוצה שהעניין נפתר.
☆  זו לא קבוצה לחיפוש טרמפים. הקפצות בתוך הישוב כן.
☆  לא כותבים/מעלים בקבוצה - ברכות מזל טוב וברכות מכל סוג שהוא, השתתפות בצער, תודות, פרסומים וקישורים.
☆ הקבוצה סגורה מכניסת השבת ועד צאתה למעט מקרי חרום.